Çatı Oluk Temizliği

Çatı Oluk Temizliği

çatı oluk temizliği

Çatı oluk temizliği oldukça dikkat gerektiren bir işlem olup, bu işlem için bir uzmandan destek alınması önemlidir. Özellikle eğimli çatılarda bulunan olukların temizliği esnasında canınızı tehlikeye atacak unsurlardan kaçınmanız gerekmektedir. Firmamız bünyesinde çalışan oluk temizlik personellerimiz geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde bu işlemi gerçekleştirmektedir. Oluklar çatıların en uç kısımlarında olduğu için büyük bir dikkat gerektirmektedir. İnşaat işleri genel olarak tehlikeli işler kategorisindedir. Bu kategori içerisinde ayrılmış hizmetlerden biri olan çatı oluk temizliği konusunda uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Temizlik yaparken hangi tekniklerin kullanılması gerektiği, alınacak güvenlik önlemlerinin bilinmesi önemli bir husustur.


Çatı oluk temizliği ihtiyacının doğmasında etkili olan sebepler, oluklarda biriken kalıntılar, dış etkenler, rüzgâr sebebi ile ağaçların yapraklarının, kuşların ağızlarından düşürdükleri çalı çırpıların olukları tıkaması muhtemeldir. Bu sebeple hiçbir zaman takıldığı günkü gibi kalmayan olukların belirli zamanlarda temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenmeyen oluklarda biriken yağmur ve kar suları zamanla tıkanıklık sebebi ile gider borularına doğru akamayacak ve su taşkınlarına yol açarak binanın tavanına zarar verebilecektir. Bazı misafirlik ziyaretlerinizde muhakkak dikkatinizi çeken tavan rutubetlerinin ana sebeplerinin başında tıkanmış, çatı oluk temizliği yapılmamış oluklar gelmektedir. Bu işlemi yapan ustalarımız temizlik esnasında zarar görmüş olan olukların değiştirilmesi ve yenilenmesi işlemini de gerçekleştirmektedir. Ayrıca ustalarımız işlerini itina ile yapan, olukların temizliği ile ilgilenirken çatının diğer bölümlerine hiçbir zarar vermeyen çalışmalar gerçekleştirmektedir.


Çatı oluk temizliği gerçekleştirildikten sonra borulara doğru ilerleyen suyun borudan atılması işlemini tam olarak yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Oluklar ve suyu boşaltan boruları ayrı tutmamak gerekmektedir. İki eleman bir makinenin ayrılmaz parçaları gibi hareket ettikleri için olukları temizleyip boruları kontrol etmeden benim işim bitti deyip mekândan ayrılmamak gerekmektedir. Bu işlemi sadece sıradan uzmanlığı ve geniş bilgisi olmayan ustalar gerçekleştirmektedir. Firmamız bünyesinde çalışan ustalarımız ise çatı oluk temizliğini tam olarak ele almakta, temizlikten değişime, su gider borularının kontrolüne kadar tüm hizmetleri sonuçlandırıncaya kadar hizmetlerine devam etmektedir. Çatı ile alakalı olarak tüm talepleriniz ve şikâyetlerinizde sizlerin yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.